МУРСАЛСКИ ЧАЙ

Мурсалскит чай (Sideritis scardica) e многогодишно тревисто растение от семейство устоцветни, достигащо до 50см. Цветовете са жълтеникави, разположени прешленовидно в пазвите на лимоненожълти, ципести прицветници в класовидни съцветия. Известен още и като Мурсалски, Алиботушки, Шарпланински чай. Всъщност, видовият епитет scardica идва от Scardus - латинското име на Шар планина, където е намерен и описан от Гьотингенския ботаник Аугуст Гризебах.



МУРСАЛСКИЯТ ЧАЙ

обединява  голямо количество флавоноиди, които са мощен антиоксидант.


............................................................


МУРСАЛСКИЯТ ЧАЙ

от Родопите дава силна енергия и от древността е висша привилегия на елита в обществото


............................................................


Мурсалскит чай е балкански ендемит. В България е разпространен в Среден и Южен Пирин, Мурсалския дял на Родопите и планината Славянка (Алиботуш) на надморска височина от 1400 до 2200 метра. Среща се още и в някои планини в Гърция, Република Македония и Албания. Включен е в Червената книга на България.


съдържа танини и етерични масла, желязо, цинк, натрий, магнезий, мед, кобалт. Поради голямото наличие на флавоноиди има антибактериално и антиоксидантно действие.

Използваемата част е надземната част, бере се по време на цъфтежа - юни,юли. Действа откашлячно, противовъзпалително и омегчително за възпалени лигавици. Препоръчва се при всички видове кашлица, бронхит, бронхиална астма и други. Може би това е най-добрата родна билка при кашлица. Местни хора споменават, че космонавти го пиели при подготовката си за полет и че бил привилегия за членовете на Политбюро на ЦК на БКП през 1970-те год. В Института по ботаника проучват свойствата му и установяват благотворното му влияние на чернодробни и редица други заболявания, както и изумителното му качество, че забавя стареенето. Японски учени, изследвали родопското дълголетие, предлагали да финансират отглеждането на лечебното растение, но по-късно българи го култивират и се заемат да го отглеждат в плантации.

МУРСАЛСКИЯТ ЧАЙ
източник wikipedia
Copyright ® 2012 Medini. All rights reserved